Ön is szereti, ha olajozottan mennek a dolgok?
Egy jól karbantartott géppel öröm a munka, jobban bírja a terhelést és hosszabb az élettartama is.
Lássuk, hogyan gondoskodnak az igazi profik mezőgazdasági gépeikről a téli szezon beköszönte előtt, hogy utána 100 %-os teljesítménnyel vághassanak neki a tavaszi munkának.
- A leggyakoribb karbantartási hibák
- Az idényvégi karbantartás alapvető lépései
- Készüljön fel a téliesítésre!
- Mire kell még odafigyelni még az alapvető karbantartáson kívül?
- Kifizetődő befektetések
1) A leggyakoribb karbantartási hibák
Hallotta már ezeket a téveszméket valahol?
- „A betakarítás után az idény végén elég leállítani a mezőgazdasági gépeket, és csak tavasszal elővenni őket.”
- „Nem érdemes időt fecsérelni a mezőgazdasági gépek téli karbantartására, hiszen holtszezon van.”
- „Elég a szezon előtt pár nappal megkezdeni a mezőgazdasági gépek műszaki állapotának ellenőrzését.”
- „A modern gépeknél mindegy, hogy ki használja őket, ígyis úgyis maximális hatékonysággal működnek."
A gyakorlat ennek pont az ellenkezőjét bizonyítja.
A megfelelő gondoskodás mindig kifizetődő. Megtérül az egycélú (kombájn, bálázó) és a többcélú (traktorok) gépeknél is, hatékonyabb működést biztosít, csökkenti a meghibásodások arányát és a váratlan leállások kockázatát.
A lehető legjobb eredmény érdekében ajánlott a szervizzel való folyamatos együttműködés.
A gépek tulajdonosai és a szerelők is csak emberek, határidős munkákkal és követelményekkel.
Az optimális megoldás sokban függ a kompromisszumkészségtől, és a megegyezésre való hajlandóságtól.
2) Az idényvégi karbantartás alapvető lépései:
- Tisztítás: először a mechanikai szennyeződéseket érdemes eltávolítani, mert idővel korróziót okozhatnak. Ehhez használjunk ideális esetben sűrített levegőt, mert kíméli a modern gépek elektronikáját.
- Ellenőrzés: vegye szemügyre az alaposan megtisztított gépet. Keresse a sérüléseket, szivárgás nyomait, túlzottan elkopott, vagy hiányzó alkatrészeket.
- Beállítás: kövesse a gép felhasználói kézikönyvében található utasításokat az üzemi folyadékok beállítására és cseréjére vonatkozóan bizonyos számú üzemóra után.
- Szerviz: A szezon után ellenőriztesse szakemberrel a mezőgazdasági gépeket, így azonnal tudni fogja, mire számíthat. Ne halogassa a karbantartást és javítást!
Végül állítsa a gépet száraz és jól szellőző helyre.
3) Készüljön fel a téliesítésre!
Ha hosszabb ideig nem használja majd a gépet, nem árt figyelembe venni a kezelési útmutatót. Általában a következőket ajánlja:
- Kenje be az összes kenési pontot. Az egyes alkatrészekhez való pontos olajfajtát a használati utasításban vagy a speciális kenési ütemtervben találja.
- Ellenőrizze és szükség esetén töltse fel az üzemanyagokat. A gázolajat és az AdBlue tartályt kb. félig érdemes feltölteni.
- Óvja a gépet a rágcsálóktól.
- Ha a gyártó ajánlja vagy engedélyezi, válassza le az akkumulátort. Ezzel megakadályozhatja az akkumulátor teljes lemerülését és a kapacitásvesztést.
4) Mire kell még odafigyelni az alapvető karbantartáson kívül?
Többszörösen igazolt tény, hogy érdemes foglalkozni a megelőzéssel. Az időben észlelt kisebb hibák javítása általában nem kerül annyiba, mint egy nagyobb probléma megoldása.
Ellenőrizze gépei állapotát a LubAnac olajelemzővel, és csökkentse a váratlan állásidővel kapcsolatos költségek kockázatát. A LubAnac folyamatos áttekintést nyújt az egyes gépalkatrészek állapotáról. Kopásvizsgálat segítségével figyelmezteti a motor mozgó alkatrészeinek fokozott elhasználódására.
A LubAnac észleli az olajban lévő szivárgó hűtőfolyadékot, az üzemanyagot a motorolajban, illetve a részecskeszűrő (DPF) eltömődéséhez vezető kormot.
A LubAnac Magyarországon kívül a világ több mint 100 országában elérhető.
A szakszervizek további megelőző szolgáltatásai közé tartozik az üzemanyagrendszer (injektorok és magasnyomású szivattyúk), valamint a csapágyak ellenőrzése. Érdemes kihasználni a mezőgazdasági gépek távdiagnosztikáját is.
A gépekre a betakarítás során rövid, de intenzív bevetés vár. Ezért különösen fontos a jó teljesítmény érdekében a minőségi üzemanyagok, kenőanyagok, AdBlue és megfelelő pótalkatrészek használata. Bizonyos tételeken nem érdemes spórolni, mert sokba kerül, ha a gép a lehető legrosszabbkor hibásodik meg.
5) Kifizetődő befektetések
A karbantartás egyes lépései gépenként változhatnak. Az általános elvek azonban egyformák:
- A váratlan problémák megelőzéséhez elengedhetetlen a gépek alapos karbantartása minőségi, bevált olajokkal, kenőanyagokkal és pótalkatrészekkel. Igen, megéri csökkenteni a későbbi javítási költségeket.
- A hatékony működéshez ugyanilyen fontos, hogy a gépeket képzett szakemberek üzemeltessék, megfelelő módon.
- A megelőző gépellenőrzésbe és (táv)felügyeletbe fektetett pénz megtérül. A hibák gyorsabb felismerése és a műveletek optimalizálása kifizetődő befektetés.
A TotalEnergies mezőgazdasági megoldásai
Segítünk biztosítani gépei megbízhatóságát, növelni az élettartamukat és teljesítményüket nem csak a betakarítás során. 60 éve kínáljuk csúcsminőségű Agri kenőanyagainkat, melyeket a mezőgazdasági felhasználásra szabottan, gépgyártókkal együttműködve állítunk elő.
Az Agri termékcsalád mezőgazdasági és erdészeti kenőanyagok széles választékával minden követelménynek eleget tesz. A motoroktól kezdve a sebességváltókon és tengelyeken át a hidraulikáig, kenőzsírokig, hűtőfolyadékokig és láncfűrész kenőanyagokig mindenről gondoskodik.
Biológiailag lebomló változatban is elérhető motorokhoz, sebességváltókhoz, futóművekhez, tengelyekhez és láncfűrészekhez az összes általunk kínált olaj, kenőzsír és hidraulika folyadék is. Ezek a termékek megfelelnek a fokozottan védett természeti területen való munkavégzésre vonatkozó valamennyi jogi előírásnak, és lehetővé teszik például a biogazdálkodásban való munkavégzést is. Mindezt a hagyományos olajoknál jobb, vagy azonos teljesítménnyel.
Fedezze fel az Agri kenőanyagok teljes kínálatát.
Kiadás dátuma: 2022. 11. 04.