A TotalEnergies 100 éves! Ismerje meg történetünk lenyűgöző pillanatait

1924-ben Franciaország harcolni kezdett az energiafüggetlenségéért. Megalapította a Francia Olajtársaságot, amely ma 100 000 embert foglalkoztat 120 országban, köztük Magyarországon, TotalEnergies cégnévvel.

  

totalenergies-100eves-evfordulo.jpg

 

100 éve járunk az energiaipar élén

Compagnie Française des Pétroles (CFP) 1924. március 28-i megalapításával egy merész és inspiráló történet vette kezdetét.

Az első világháború után Franciaország teljes mértékben Nagy-Britanniától és az Egyesült Államoktól függött az energiaellátás terén. Ugyanakkor nem volt közvetlen hozzáférése a kulcsfontosságú nyersanyaghoz, az olajhoz. A CFP ezért üzleti tevékenységét a technikai képességekre, az innovációra és a nemzetközi terjeszkedésre építette.

Ezt az úttörő szellemet a mai napig őrizzük.

Míg a 20. században a világ a fekete arany körül forgott, a 21. században a társadalom a szén-dioxid-mentesített energiával, különösen a villamos energiával foglalkozik. A földgáz is pozitív szerepet fog játszani az energetikai átállásban, mivel az energiatermelés során kétszer kevesebb CO2-t bocsát ki, mint a kőszén.

A stratégiánk is változik. Ma a TotalEnergies a világ harmadik legnagyobb cseppfolyósított földgáz (LNG) szolgáltatója, valamint az egyik leggyorsabban növekvő nap- és szélenergia-termelő.

Mi a feladatunk a következő 100 évre? Világszerte megfizethető energiát biztosítani az ügyfelek számára, miközben 2050-re a kibocsátást nettó nullára csökkentjük.

 

Egy rövid film a TotalEnergies hosszú történetéről

Nézze meg az egyedülálló korabeli felvételekkel teli videót angol felirattal:

 

A legjelentősebb mérföldkövek

1924 – A francia kormány megalapítja a vállalatot

Társadalmunk a legmagasabb körökben megnyilvánuló szívességen alapszik. Raymond Poincaré francia miniszterelnök kezdeményezi a CFP-t, és Ernest Mercier-t, a Műegyetemen végzett mérnököt bízza meg az irányításával. Ezzel egy időben a CFP 25%-os részesedést szerez a török olajvállalatban, és csatlakozik az olyan európai olajvállalatok köréhez, mint a Compagnie Financière Belge des Pétroles (később Petrofina). Ez vetette meg az alapját a későbbi TotalEnergies-nek.

 

alapito-level-totalenergies.jpg

 

1927 – Olajkeresés Mezopotámiában

A török olajvállalat elindul a mai Irak területére, és a CFP hét francia geológusának támogatásával 1927. október 15-én új olajforrást fedez fel a sivatagban, Kirkuk közelében, Baba Gurgurban. A 450 méter mélyen a föld alatt rejtőző lelőhely felfedezésekor akkora a nyomás, hogy az olaj több mint 15 méter magasan tört felszínre. Egy 700 fős csapatnak nyolc napba telt, amíg a szivárgást ellenőrzés alá tudták vonni. Ez a felfedezés volt a TotalEnergies közel-keleti kalandjának kezdete.

 

iraki-olajkutatas-1925.jpg

 

1930-as évek - Új finomítók és a földgáz felfedezése Franciaországban

A Közel-Keleten kitermelt olajat fel kell dolgozni a francia piac számára. Ezért 1933-ban Normandiában megépült a Gonfreville-i finomító, két évvel később pedig egy másik finomító a provence-i La Mède-ban. A nagy és modern létesítmények kiegészítik a tizenkét meglévő finomítót a gall kakas országában. Ezek azonban az elsők, amelyeket nem külföldi vállalatok üzemeltetnek.

Az 1950-es évek végére ez a két finomító már évi 8 millió tonna kőolajterméket produkált, ami áttörést jelentett a TotalEnergies számára.

1939-ben felfedeztük az első szénhidrogén-lelőhelyet 1600 méteres mélységben Saint-Marcet-nél, Haute-Garonne-ban. A földgáztermelés 1942-ben kezdődik, és később fedezi Délnyugat-Franciaország energiaszükségletét.

II. világháború – a szabadságharc

A francia társadalmat, ipart és infrastruktúrát megrázza a háború. Sok munkavállalónak 1939-ben be kell vonulnia a hadseregbe. A hajók, a finomítók és a készletek megsemmisülnek. A CFP megvédi stratégiai szerepét, de többször vissza kell vonulnia, és 1940 júliusában csatlakozik a Vichy-rendszerhez.

Az üzemanyaghiány miatt alternatívákkal állunk elő. 1941-ben új vállalatot alapítottunk, a Société nationale des petroleums d'Aquitaine-t - amelyből később az Elf-csoport alakult -, hogy szénhidrogének után kutassunk Délnyugat-Franciaországban.

1954 – Total, az új márka

Az új Total márkanév születése. 2021-ig kísér bennünket. Ez az egyszerű, könnyen megjegyezhető és könnyen kiejthető név támogatja a nemzetközi terjeszkedést. Ezzel egyidejűleg új értékesítési hálózatot hozunk létre az olajiparon belüli további növekedés érdekében.

 

repulogep-uzemanyag-total-svajc-1958.jpg

 

A vállalat új olajmezőket fedez fel Algériában, és terjeszkedik Indonéziában is.

 

1970 – A franciaországi benzinkutak számának növekedése

Az 1970-es években átvesszük a kenőanyagokra és motorolajokra szakosodott Antar vállalatot, amely több finomítót és 5670 töltőállomást üzemeltet Franciaországban. Ennek eredményeképpen megduplázzuk a franciaországi töltőállomások számát, elérve a 10.000-et. Ez nagy áttörést jelent termékeink forgalmazása szempontjából.

 

benzinkut-franciaorszag-1969.jpg

 

1971 – Olaj- és gázkitermelés Norvégia partjainál

Az északi-tengeri olajlelőhelyek lehetővé teszik számunkra, hogy diverzifikáljuk erőforrásainkat a Közel-Kelettől, ami különösen hasznos volt az 1973-as olajválság után.

Az 1970-es évek elején Norvégia partjainál lévő Ekofiskben elkezdtük a kőolaj (több mint 3 milliárd hordó) és a földgáz (180 milliárd köbméter) kitermelését. További hatalmas gázmezőt fedezünk fel Friggben (200 milliárd m³) és Alwynban. A rendkívül speciális, kockázatos és költséges szénhidrogén-kitermelésnek köszönhetően a földgáz egyre inkább a kőolaj teljes értékű alternatívájává válik, és egyre fontosabb szerepet kap a portfólióban.

 

tortenelem-totalenergies-70es-evek.jpg

 

1982 – Rekord mélytengeri fúrások

A mélytengeri offshore fúrások területén az élen járunk. 1982-ben a Rhone-deltától mintegy 100 km-re világrekordot döntöttünk azzal, hogy egy mélytengeri kutat fúrtunk 1714 m mélységig. Az első mélyvízi fúrási projekteket a tengerfeneket a felszínen lévő olajplatformmal összekötő speciális felszállócső feltalálása tette lehetővé. A földközi-tengeri olajlelőhelyek feltárásai segítenek abban, hogy új erőforrásokat találjunk a Közel-Keleten kívül.

 

melytengeri-olaj-es-gaz-1982.jpg

 

1989 – Új ökológiai innovációk az üzemanyagok terén

Az olajtermelés mellett olyan kőolajtermékeket is gyártunk, mint a motorolaj, a bitumen és a dízel, amelyet egyre gyakrabban használnak autóüzemanyagként. 1989-ben bevezettük az Optane és a Total Premier ólommentes üzemanyagokat, amelyek megfelelnek a finomítás új környezetvédelmi előírásainak. A Franciaország-szerte működő laboratóriumokban végzett saját kutatásainknak köszönhetően számos ipari létesítményt korszerűsítünk.

1996 – Girassol, az olajtermelés technológiai éllovasa

Felfedezzük a világ egyik legnagyobb tengeri olajlelőhelyét. Az Angola partjaitól mintegy 150 kilométerre, több mint 1300 méteres mélységben, mintegy 4000 km²-es területen található Girassol olajmező döntő lépés a mélytengeri szénhidrogén-műveletek fejlesztésében. Egy úszó és teljesen autonóm FPSO hajót helyeztünk üzembe, amely a termelési, tárolási és kirakodási funkciókat egy olajszállító tartályhajó funkcióival kombinálja. A hihetetlen tengeri kaland a 17-es blokk övezetében folytatódik a 2000-ben és 2010-ben felfedezett és kitermelt további óriási mezőkkel (Dalia, Rosa, Pazflor, Clov).

 

olajfuras-girassol-angola-1998.jpg

 

Új évezred – új energiák bevonása

A 21. század elején egyértelmű, hogy a villamos energiáé a jövő. Innovációink és akvizícióink segítik a növekedést az új energiák terén. 2016-ban vettük át a Saft Groupe-t, amely világelső az ipar számára készült csúcstechnológiás elektromos akkumulátorok tervezésében és gyártásában. Ezzel megoldásokat nyerünk a villamosenergia-tároláshoz és a megújuló energiaforrások fejlesztéséhez.

Ebben az időszakban vettük át többek között a Sunpower-t, a második legnagyobb napelemgyártót is. Beléptünk az Erenbe, egy nap-, szél- és vízenergiára szakosodott vállalatba. A Direct Energie, Franciaország harmadik legnagyobb zöldgáz- és áramszolgáltatója is csatlakozott portfóliónkhoz.

 

totalenergies-akvizicio-saft-2016.jpg

 

2021 – Új név: TotalEnergies

A Total márkanév TotalEnergies-re változik. Az új nevet annak az új törekvésünknek megfelelően jelentjük be, hogy az energetikai átalakulás egyik főszereplőjévé váljunk.

Multi-energetikai vállalatként 7 energiaforrásra (olajra, gázra, villamos energiára, hidrogénre, biomasszára, szélre és napenergiára) kívánunk összpontosítani, és 2050-re szén-dioxid-semlegességet biztosítani az energiatermékek gyártásától a fogyasztók általi felhasználásig minden globális tevékenységünkben.

Nagymértékben beruházunk a zöldáramba és a szén-dioxid-mentesítésbe.

Mi építjük az első naperőművet Katarban. Támogatjuk továbbá fotovoltaikus erőművek és egyéb napenergia-projektek fejlesztését az Egyesült Államokban, Spanyolországban, Líbiában és Irakban. Skóciában a Seagreen 1 projekt révén a háztartások kétharmadát tervezzük zöld energiával ellátni. Franciaországban a Grandpuits finomítót bioüzemanyagokra és bioműanyagokra szakosodott nulla olaj platformmá alakítjuk át. A Fonroche Biogas megvásárlásával vezető pozícióba kerülünk a megújuló gázok terén Franciaországban. A Marseille melletti La Mède biofinomító szívében egy zöld hidrogénprojektet irányítunk. Emellett projekteket hajtunk végre az olajmezőkről fáklyázott gáz visszanyerésére, hogy az erőműveket gázzal lássuk el. És hosszasan folytathatnánk...

 

nap-szeleromu-farm-lng-terminal.jpg

 

Szeretne többet tudni? Nemzetközi weboldalunkon megismerheti vállalatunk további történelmi jelentőségű állomásait.

Ha inkább az aktuális trendek, hírek és magyarországi terveink érdeklik, akkor olvassa el a Minek örültünk idén, és mit tervezünk 2024-ben című cikkünket.

Köszönjük az érdeklődést, és már alig várjuk a következő 100 év kalandjait!

 

Kiadás dátuma: 2024.4.17.

 

Olvasson tovább: